logo

KONTAKT

E-MAIL

Skype: Skype 

DobraMetoda
 

 

 

 

 

 

Ludzkie geny pamiętają taki cukrowy atak przez okres dwóch tygodni. Co więcej, dłuższy okres złego odżywiania się jest w stanie na stałe zmienić twój DNA.

Grupa naukowców badająca wpływ diety na tkanki serca odkryła, że jego komórki zachowują ślady pojedynczego spożycia cukru przez okres 14 dni. Komórki te wyłączały kontrolę genetyczną przeznaczoną do ochrony organizmu przed cukrzycą i chorobami serca.

Regularne złe nawyki żywieniowe mogą wzmocnić ten efekt, niszcząc ochronę genetyczną na miesiące lub lata, a potencjalne negatywne skutki mogą zostać przekazane kolejnym pokoleniom.

Źródła :

  Journal of Experimental Medicine, wrzesień 2008, 29;205(10):2409-17


  Tehran Times, 18 stycznia 2009

Komentarz dra Mercoli:

Te odkrycia potwierdzają stare powiedzenie "jesteś tym, co jesz".

Nie tylko osłabiasz swój genetyczny system ochronny, ale jeśli masz zwyczaj źle się odżywiać twoje DNA ulega trwałej zmianie i zmiany te możesz przekazać swoim dzieciom i wnukom.

Chociaż skutków złego odżywiania nie odczujesz natychmiast, to w miarę upływu czasu zaczną się pojawiać problemy zdrowotne typu cukrzyca, choroby serca czy inne dolegliwości.

Jednym słowem rodzisz się z pewnym zestawem genów, ale to w jaki sposób będą pracować nie jest w żaden sposób przesądzone. Mogą być uaktywnione lub uciszone przez różne czynniki m. in. dietę a nawet nastawienie umysłu. To nie jedynie same geny przesądzają o twoim przyszłym zdrowiu, ale raczej znaczenie ma to, jak zostaną uaktywnione.

W przypadku jedzenia cukru wiadomo już, że wyłącza on geny chroniące cię przed chorobą. Jest to tylko jeden z powodów dla których możesz zechcieć poważnie się zastanowić nad ograniczeniem lub wyeliminowaniem go ze swojej diety.


Czy istnieje właściwa dieta dla twoich genów?

Geny są jedynie zwykłym, nie posiadającym inteligencji, urządzeniem przechowującym informacje. Jak wspomniałem już wcześniej to, co ma znaczenie to to w jaki sposób będą pracować, a na to z pewnością dieta ma wpływ.

Naukowcy odkrywają obecnie, że powodem dla którego pewne rodzaje żywności mają działanie zwalczające raka czy inne rodzaje chorób jest to, że wywiera ona wpływ na geny.

Na przykład substancja zwana izotiocyjanian, która obecna jest w brokułach aktywuje setki zmian w genach aktywując niektóre z nich do walki z rakiem, a 'wyłączając' inne, odpowiedzialne za powstawanie guzów.

Mrożone i suszone jeżyny również prezentują się obiecująco. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach naukowcy stosowali kancerogen zmieniając aktywność 2200 genów. 46 z nich powróciło do prawidłowej aktywności u tych zwierząt, które zjadały mrożone suszone jeżyny.

Tak więc jest zupełnie jasne, że tak jak zła dieta może prowadzić do negatywnych zmian w twoich genach tak dobra prowadzi do pozytywnych. Jak to podsumował prof. Assam El-Osta, z Baker IDI Heart and Diabetes Institute, prowadzący opisane wyżej badanie w wypowiedzi dla Herald Sun:

"To nie katastrofa i koniec świata . . .myślimy że istnieje dobra epigenetyczna pamięć nie tylko dla jednostek, które właściwie się odżywiają, ale również potencjalnie dla ich przyszłych pokoleń.

Jeśli przez pięć lat nie dbałeś o to i twoje dobre geny zostały wyłączone, a złe włączone zmiana diety na prawidłową przez kilka miesięcy może nie mieć zauważalnego wpływu (na zdrowie). Jednak powrót do prawidłowej diety odniesie skutek 10 lat później.
Prawidłowa zdrowa dieta może wydawać się, że nie działa ponieważ teraz uwidacznia się to, co jadłeś dwa miesiące lub dwa lata temu.."


Żródła:

  Proceedings of the National Academy of Sciences November 14, 2006; 103(46): 17308-17312


Konkluzja?

Zdrowe odżywianie się nie powinno być jedynie kaprysem, czy pewnym etapem w twoim życiu. Powinno być podstawowym elementem twojego stylu życia. Odżywiając się prawidłowo pomagasz swoim genom zwalczać choroby.

Być może znane już są ci badania potwierdzające fakt, że dieta matki może wywrzeć wpływ na określony gen przez co najmniej dwie generacje.

Przeprowadzono badania na myszach w poszukiwaniu 'epigenetycznych' zmian DNA, wystawiając je na działanie związków chemicznych.

Połowa myszy była karmiona wzbogaconą odżywczo karmą, natomiast grupa kontrolna była karmioną zwykła karmą. Spożywanie wysokoodżywczej karmy zmieniło kolor owłosienia potomstwa z jasnego na ciemnobrązowy, podczas gdy potomstwo grupy kontrolnej miało kolor futra niezmieniony.

Ponadto potomstwo potomstwa ze zmienioną barwą futra również miało ciemnobrązowe owłosienie.


Źródło:

  Proceedings of the National Academy of Sciences November 14, 2006; 103(46): 17308-17312


Jeśli jesteś jednym z tych, którzy nie odżywiają się tak, jak powinni to jest i dla Ciebie dobra nowina. Jeśli zaczniesz dbać o siebie teraz będzie to miało pozytywny wpływ na Twoje zdrowie w przyszłości. I nie tylko Twoje - również na zdrowie Twoich dzieci.

  Proceedings of the National Academy of Sciences November 14, 2006; 103(46): 17308-17312

 

Komentarze ze strony dra Mercoli:

Mirto z Carnation w Alabamie umieścił taki swój komentarz na stronie Vtal Votes:

"Zbyt wiele nacisku kładzie się na takie rzeczy jak winienie naszej sytuacji zdrowotnej dziedzictwem genetycznym przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Tym co dziedziczymy są nawyki żywieniowe.

Dostrzegłem to w mojej rodzinie I prześledziłem tego konsekwencje. Drastycznie zmieniłem dietę, włączając w to również przyjmowanie suplementów, rezygnację z zażywania leków - nawet aspiryny.

"Kiedy zauważysz w swojej rodzinie wiele osób z nadwagą sprawdź w jaki sposób się odżywiają. Sposób gotowania i odżywiania się zwykle przejmuje się po matce, która przejmuje to po swojej matce itd.  Tam właśnie przede wszystkim leży problem. Staniesz się o wiele zdrowszy kiedy twój posiłek będzie składał się przynajmniej w 75% z surowego pożywienia."

Jeśli chodzi o geny jestem mocno przekonany, że konwencjonalna nauka przyznaje im o wiele za bardzo znaczącą rolę w naszym zdrowiu niż ją naprawdę mają. Faktem jest że są one jedynie trochę więcej niż urządzeniem magazynującym nie mającym zbyt dużego wpływu na nasze zdrowie. Bardziej niż cokolwiek innego liczy się raczej ich działanie na które wpływamy tym, jak żyjemy.