logo

ARTYKUŁY
KONTAKT

E-MAIL

Skype: Skype 

 

 

 


Metoda V. Birkenbihl jest metodą zapewne zupełnie inną niż wszystkie przez Ciebie stosowane do tej pory, ale... właśnie w ten sposób nauczyłeś się języka, którym się posługujesz najlepiej - ojczystego. No... może prawie tak, bo byłeś młodszy i równocześnie z nauką języka dojrzewał Twój mózg. Teraz jest on w pełni ukształtowany, więc nauka kolejnego języka jest jak nakładka na program, zawierająca dodatkowe funkcje, które umożliwią Ci postrzeganie świata z innej perspektywy i często dostarczą dużo zabawy. Jeśli myślisz, że nauka języka to wkuwanie słówek, gramatyki i wydawanie pieniędzy na kursy, nauczycieli, to najwyższy czas zweryfikować swoje stare przekonania.
Cała nauka w tej metodzie przebiega niewiarygodnie łatwo dzięki temu, że wyklucza się z niej wysiłek i stres. Uczysz się postrzegania i wyrażania np. w jęz. angielskim, ale nie ma w tym wkuwania angielskiego. Różnica subtelna, ale istotna.


Całość składa się z pięciu etapów:

  1. Dekodowanie - opiera się na pracy dr. Teichmanna, który stwierdził, że właśnie poprzez dekodowanie należy się uczyć jęz. francuskiego. To było ponad 100 lat temu.
  2. Słuchanie tekstu - punkt oparty jest na pomyśle V. Birkenbihl (patrz: "Jak szybko i łatwo nauczyć się języka"). Ułatwia szybkie zapamiętanie słownictwa i struktur gramatycznych.
  3. Słuchanie - albo raczej słuchanie nieuważne - tak możnaby je określić. Słuchając i zajmując się czymś (myjąc naczynia, sprzątając itp.) pozwalamy umysłowi koncentrować się na tych fragmentach tekstu, które sam uzna za stosowne. Nie unikamy słuchania, ani się na nim nie koncentrujemy. Osłuchujemy się z językiem. Jak najwięcej. Dopóki czujemy zmęczenie jest to oznaka, że ciągle słuchanie nowego języka jest dla naszego mózgu wysiłkiem. Słuchanie języka ojczystego nie męczy nas. Należy kontynuować, zmęczenie będzie się zmniejszać.
  4. Mówienie - zgodny z najnowszymi zaleceniami nauczania - dopiero po oswojeniu się z obcymi dźwiękami należy zacząć je naśladować.

Do czasu ukończenia czwartego etapu nie należy używać języka, którego się uczysz, w postaci pisanej.

- Pisanie
- Czytanie

 

Czytanie i pisanie odbywa się na bazie słownictwa zawartego w tekstach.

konieczne wyposażenie: