logo

ARTYKUŁY
KONTAKT

E-MAIL

Skype adrbak: Skype 

DobraMetoda

Dołącz do nas! 

 

mercola

 

 

 

 

Białka są substancjami odżywczymi, niezbędnymi do budowy, utrzymania w formie i naprawy komórek organizmu takich, jak skóra, organy wewnętrzne i mięśnie. Stanowią również składnik systemu immunologicznego i hormonów. Są zbudowane z substancji zwanych aminokwasami -  22 z nich uważa się za niezbędne dla zdrowia. Dorośli mogą wyprodukować 14 z tych aminokwasów, ale pozostałe osiem, znane jako podstawowe aminokwasy, muszą zostać pobrane z zewnątrz. Białka znajdują się w każdym rodzaju pożywienia, ale jedynie mięso, jajka, sery i inne produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają kompletne białko, tzn. posiadające wszystkie osiem niezbędnych aminokwasów.  

Zgodnie z moim doświadczeniem, większość ludzi nie zjada wystarczającej ilości białka. Jest to uzależnione zazwyczaj od osoby, jej płci, wzrostu, wagi i ilości wykonywanych ćwiczeń. Przeciętnie ilość ta waha się od 20 do 50 g w każdym posiłku.  

Lekcja 1: Obejrzyj opakowanie

Jeśli jadasz pakowane jedzenie, ilość białka jest wymieniona na etykiecie. Dla nieprzetworzonego jedzenia 85g mięsa zawiera ok. 20 - 25 g białka.  110 g hamburger ma już jedynie ok. 20 g białka, a typowy kotlet obiadowy ma ok. 5 g.  Jedno jajko ma 6 g białka, filiżanka mleka (nie zalecane) ma 8 g.

Lekcja 2: Jajka są doskonałym źródłem białka.

Najlepszą metodą jest niegotowanie jajek w ogóle, ale to na poziomie zaawansowanym.

Lekcja 3: Ogranicz spożycie nabiału.

Mleko (ang), jogurt i ser są dopuszczone w tej fazie, ale ich ilość drastycznie się zmniejsza w następnej. Jeśli masz alergie, rozważ całkowite wykluczenie nabiału, albo przynajmniej mleka. Kiedy zjadasz jogurt, poświęć szczególną uwagę na ilość zawartych w nim węglowodanów, ponieważ substancje słodzące bardzo podnoszą ich zawartość. Również niskotłuszczowe produkty są gęsto napakowane węglowodanami i powinny być unikane.

Lekcja 4: Możesz jeść wszystkie rodzaje mięsa na tym etapie.

Wszystkie rodzaje mięsa, włączając w to steki są dozwolone na tym etapie. Byłoby rozsądna rzeczą zaopatrywanie się w takie, które są wolne od konserwantów. Na następnym poziomie będziesz się przesuwał w kierunku źródeł białka o wyższej jakości; Jeśli chcesz wypróbować dwa typy mięsa, które zalecam i smakują tak samo dobrze, jeśli nawet nie lepiej, od najlepszej wołowiny, spróbuj strusia i żubra. Ponieważ zarówno struś, jak i żubr smakują wspaniale i są uniwersalne, nie jest to trudna zmiana, a poza tym są dwoma rodzajami najzdrowszego mięsa. 

Lekcja 5: Uświadom sobie czym grozi spożywanie soi

Wszystkie produkty sojowe (ang) są dopuszczone na tym etapie, chociaż soja nie jest, mimo rozpowszechnionego przekonania, naprawdę dla ciebie dobra – pomijając inne sprawy, osłabia twój system immunologiczny.  Wpisz słowo "soja" w przeszukiwarce na mojej stronie i znajdziesz sporo artykułów na temat tego, jak soja rujnuje twoje zdrowie. Na następnym etapie, poza sfermentowanymi produktami sojowymi takimi, jak: tempeh, miso i natto, wszystkie produkty sojowe zostaną wykluczone,.

Lekcja 6: Przemyśl jedzenie ryb i owoców morza.

Wszystkie ryby i owoce morza są dopuszczone na tym etapie, ale stopniowo są eliminowane na następnych, ponieważ są skażone rtęcią i innymi toksynami (ang). Niestety ryby, niezależnie od tego, czy z oceanu, jezior, strumieni, czy hodowlane, wszystkie wykazują oznaki skażenia. Zatem nawet skądinąd zdrowe ryby są odradzane i na następnym etapie są odrzucone.

Lekcja 7: Orzechy i nasiona na razie tak, ale ...

Orzechy i nasiona są dopuszczone na tym etapie, ale później są stopniowo eliminowane. Już teraz rozważ ich ograniczenie jeśli:

Jedynym wyjątkiem jest siemię lniane i orzech włoski, które mogą być zjadane w ilości umiarkowanej na następnych etapach ponieważ pomagają utrzymać równowagę między tłuszczami omega-6 i omega-3 (ang). Olej rybny, który jest oczyszczony ze skażeń znalezionych w rybach, jest najlepszym źródłem omega-3, ponieważ zawiera również niezbędne kwasy tłuszczowe DHA i EPA. Siemię lniane i orzechy włoskie są następnym bardzo dobrym wyborem, chociaż nie zawierają DHA i EPA.)

Chociaż nasiona i orzechy zawierają względnie niski poziom węglowodanów, to same orzechy stanowią za to źródło kalorii (ang) i powinny być spożywane z umiarem. Nawet na obecnym etapie możesz spróbować wykluczyć inne orzechy i zjadać jedynie trochę orzechów włoskich i siemienia lnianego.

Lekcja 8: Bądź ostrożny, kiedy jesz fasolę i rośliny strączkowe.

Jeśli nie masz problemów z insuliną, są dopuszczone na tym poziomie. Jeśli masz wysoki poziom insuliny, unikaj fasoli, aż się znormalizuje. Jeśli twoja waga się unormowała możesz je zjadać ponownie. Symptomami wysokiego poziomu insuliny są:

Pamiętaj, że fasole zawierają węglowodany i są źródłem dobrego, choć niekompletnego białka. Dodaj dodatkowe białka do swojego posiłku, jeśli w którymś z nich fasola jest jego głównym źródłem.

Następna strona: Węglowodany