logo

ARTYKUŁY
KONTAKT

E-MAIL

Skype adrbak: Skype 

DobraMetoda

Dołącz do nas! 

 

mercola

 

 

 

 

 Podzieliłem program odżywiania na trzy części: podstawowy, średniozaawansowany i zaawansowany. Sukces przychodzi stopniowo, zatem program ten został stworzony tak, by pozwolić ci podążać w kierunku zdrowia metodą krok po kroku.

Prawie każdy powinien zacząć od poziomu podstawowego. Wyjątkiem są ci, którzy już stosują zasady tu przedstawione i ci, którzy są poważnie chorzy albo cierpią na inne dolegliwości i chcieliby, żeby przyspieszyć swój powrót do zdrowia,  zastosować bardziej intensywną metodę wprowadzania rad, które można znaleźć na kilku lub wszystkich etapach.

Chociaż każda zmiana w obrębie etapu służy temu, żeby pomóc ci osiągnąć zdrowie, to to na którym etapie się skoncentrujesz jest zależne od  "Czterech Czynników" – poziomu insuliny, wagi, ciśnienia, cholesterolu – co zostało opisane poniżej. Powinieneś również czasami uaktualniać swoją wiedzę na ich temat, ponieważ one określają jaki postęp robisz.

Każdy z etapów programu bazuje na moim klinicznych doświadczeniu: zatem choć większość ludzi odniesie korzyści z realizowania ich w określonej kolejności, to jeśli jesteś na etapie podstawowym i są elementy z etapów wyższych, które chcesz stosować już teraz (albo które ci zalecano stosować), oczywiście zrób to.

Jeśli niektóre ze zmian stanowią większe wyzwanie niż inne, po prostu pracuj nad nimi. Pamiętaj, że zdrowie jest największym dobrem  jakie masz, więc każdy krok uwieńczony sukcesem, nieważne czy duży czy mały, jest wielkim krokiem na tej drodze. Jeśli się zniechęciłeś w jakimś momencie pamiętaj o jednej rzeczy: masz jedno jedyne ciało i umysł i są one bardziej niż cokolwiek innego warte tego.

Jedna ważna uwaga zanim rozpoczniesz:

Słuchaj swojego ciała!

Jeśli jakiś rodzaj zalecanego przeze mnie, czy kogoś innego, jedzenia czy suplementu, wywołuje mdłości lub sprawia, że w jakikolwiek sposób czujesz się niedobrze, słuchaj swojego ciała i natychmiast przestań go stosować! Twój organizm zawsze daje ci lepsze wskazówki na temat tego co jest dobre dla ciebie. Większość ludzi zauważa znaczącą poprawę samopoczucia w okresie od kilku dni do paru tygodni. Jeśli nie czujesz się lepiej, być może powinieneś się skontaktować z dobrze wyszkolonym lekarzem, który zna i rozumie biochemię insuliny i tłuszczy i który może pomóc ustalić ci twój indywidualny program.

Pierwszy krok do zdrowia: Ustal swoje "Cztery czynniki"

Cztery czynniki, których skuteczność w ocenie poziomu zdrowia została klinicznie potwierdzona:

Te cztery czynniki to sygnały na drodze do dobrego samopoczucia. Na poziomie podstawowym możesz używać ich jako wskaźników postępu. Pomogą ci zorientować się, kiedy przejść do kolejnego etapu. Jesteś gotowy jeśli czujesz się wygodnie, pewnie, a twoje wskaźniki są na optymalnym poziomie.

Czynnik #1: Poziom insuliny

A co chodzi z poziomem insuliny? Potrzebujemy insuliny do życia, ale najpewniej masz jej dużo za dużo krążącej w organizmie. Większość dorosłych ma około pięciu litrów krwi i są zaskoczeni, kiedy się dowiadują, że w tych pięciu litrach jest jedynie jedna łyżeczka cukru. Potrzebujesz jednej łyżeczki cukru – jeśli nawet.  Jeśli twój poziom cukru we krwi wzrósłby do jednej łyżeczki wpadłbyś w śpiączkę cukrzycową i umarł.

Twój organizm ciężko pracuje, żeby cię przed tym uchronić produkując insulinę, by móc utrzymać poziom cukru we krwi na właściwym poziomie. Taka reakcja organizmu chroni cię przed śmiercią po zjedzeniu cukru. Niestety okazuje się, że  wysoki poziom insuliny jest bardzo toksyczny. Za każdym razem kiedy jesz cukier lub zboża, poziom insuliny wzrasta. Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie, cukrzycę lub nadwagę jest wysoce prawdopodobne, że zjadasz zbyt dużą ilość produktów zbożowych. Kiedy mówię o cukrzycy mam na myśli cukrzyce typu II , która zwykle pojawia się w dojrzałym wieku i jest związana ze wzrostem wagi. Cukrzyca typu I jest związana ze zbyt małą ilością insuliny, ponieważ trzustka traci zdolność jej wytwarzania.

Test poziomu cukru we krwi

Żeby dowiedzieć się jaki masz poziom insuliny musisz udać się do lekarza i poprosić o skierowanie na badanie. Badanie nazywa się testem na poziom glukozy lub testem poziomu cukru. Polega na pobraniu małej ilości krwi po okresie niejedzenia przez 6 godzin.

Fakty na temat badania poziomu cukru:

Innym pomocnym testem jest sprawdzenie poziomu insuliny. Możesz zignorować normy laboratoryjne ponieważ bazują one na „przeciętnej” populacji, która ma wysoki poziom insuliny.

Przeprowadzam oba testy regularnie w moim biurze. Poziom insuliny powinien być 5 lub niższy – im niższy tym lepszy. Poziom insuliny powyżej 10 sugeruje istotne zakłócenia; im wyższy, tym gorzej. Sprawą raczej niezwykłą jest wynik wyższy niż 20 u kogoś, kto już nie został zdiagnozowany jako cukrzyk. Kiedy poddasz się testowi i twój poziom insuliny będzie niższy niż 5, możesz użyć tego jako wskazówki, że możesz bezpiecznie przystąpić do programu odżywiania na poziomie średniozaawansowanym. 

Kiedy znormalizujesz swoją wagę i ćwiczenia możesz z powrotem wprowadzić do jadłospisu produkty zbożowe w mniejszej ilości, żeby zoptymalizować zdrowie.

Czynnik #2: Twoja idealna waga

Jest to czynnik z którym zmagamy się coraz bardziej. Miliony ludzi ma nadwagę w USA i ich ilość ciągle wzrasta (to samo dzieje się w Polsce - przyp. tłum.) Żeby poczytać na temat epidemii otyłości w Ameryce i na świecie, wpisz odpowiednie słowo w przeszukiwarce i naciśnij "szukaj". Znajdziesz mnóstwo informacji, które pomogą ci zrozumieć ogrom problemu.

Jednym z prostych i skutecznych sposobów na odkrycie, czy masz problemy z wagą jest zmierzenie obwodu w pasie na poziomie pępka. Zadziwiające, że obwód pasa jest najlepszym sposobem na zmierzenia ilości całkowitego tłuszczu w organizmie, jest lepszy niż wskaźnik BMI (body mass index).  Jeśli mierzysz swój pas, mężczyźni klasyfikują się jako otyli kiedy obwód wynosi  ponad 102, a kobiety ponad 88.

BMI jest dobrym narzędziem do sprawdzenia jaka powinna być twoja idealna waga. Na tej stronie znajdziesz dobry kalkulator BMI.

Posiadanie idealnej wagi jest ważne w programie odżywiania.  Nie jest tak tylko dlatego, że jestem zaangażowany w to, żeby pomóc twojemu ciału dojść do zdrowia, ale również dlatego, że nadwaga i otyłość ma negatywny wpływ i może osłabiać twoją zdolność bycia zdrowym. Jeśli nie cieszysz się idealną wagą – masz nadwagę lub niedowagę – powinieneś zacząć od poziomu podstawowego i pozostać na nim, aż do osiągnięcia prawidłowej wagi; potem doradzam ci przejście na wyższy poziom, żeby dalej wzmocnić organizm do zwalczania chorób i dłuższego, bardziej energicznego życia.

Czynnik  #3: Prawidłowe ciśnienie krwi -- 120/80

Twoje ciśnienie krwi, bez pomocy leków, powinno wynosić około 120/80. Jeśli zażywasz leki na ciśnienie, pewnie się ucieszysz z wiadomości, że ten program odżywiania u większości ludzi normalizuje podniesione ciśnienie. 

Chociaż podniesiony poziom insuliny jest jednym z istotniejszych czynników przyczyniających się do powstania tego problemu, swój wkład ma również stres, napięcie i lęk. Po rozpoczęciu programu odżywiania i stosowania go przez kilka miesięcy, jeśli nie odczujesz żadnej poprawy jest ci potrzebny lekarz dobrze zorientowany w stosowaniu metod odstresowujących takich, jak moja ulubiona: EFT.

Zgodnie z moim klinicznym doświadczeniem, ponad 95 procent pacjentów z podniesionym poziomem cholesterolu i trójglicerydów reaguje na podejście oparte na zmniejszeniu ilości spożywanych węglowodanów, korygujące poziom insuliny. Szczególnie odnosi się to do trójglicerydów. W mojej ponad 20-letniej praktyce medycznej nigdy nie spotkałem się podniesionym poziomem trójglicerydów, który by nie obniżył się po zastosowaniu diety niskowęglowodanowej. 

Czynnik  #4: Poziom cholesterolu

Większość ludzi nie wie co ma myśleć o poziomie swojego cholesterolu. Jest tak ponieważ zbyt duży nacisk kładziony jest na ważność cholesterolu całkowitego. O wiele ważniejszym wskaźnikiem czynnika ryzyka zachorowania na choroby sercowo naczyniowe jest stosunek dobrego cholesterolu (HDL) do całkowitego cholesterolu.

Otrzymuję liczbę przez proste podzielenie HDL przez całkowity cholesterol (HDL/Total Cholesterol). Idealnie liczba powinna być wyższa niż 24%. Poniżej 10 jest bardzo niebezpiecznie i zwykle wskazuje na  nadciągające problemy sercowo naczyniowe. Idealny poziom powinien być 30 lub wyżej. Rzadkością jest powyżej 50, ale zgodnie z moją wiedzą im wyższa liczba, tym lepiej.  Nie zgadza się to zwykle z wartościami laboratoryjnymi, ale ponieważ jest to wskaźnik, jestem przekonany, że możemy zrobić takie założenie. 

Niektórzy lekarze otrzymują wskaźnik przez podzielenie cholesterolu całkowitego przez HDL (Total Cholesterol/HDL). W takim wypadku liczba powinna być niższa. Kiepski wynik to każdy powyżej 4, a 10 wskazuje na poważne problemy. Ta liczba rzadko kiedy spada poniżej 2.

Ważną rzeczą jest wspomnienie tutaj o małej grupie ludzi, którzy rodzą się genetyczną anomalią zwaną hipercholesterolemią (jeden przypadek na 500 osób) u których cholesterol jest zwykle około 350 lub wyżej.

Jeśli używasz ilości HDL do określenia, kiedy zastosować średniozaawansowany plan odżywiania, musisz być ostrożny i jeśli twój cholesterol jest podwyższony, skonsultować się z lekarzem.

Możesz używać proporcji trójglicerydów do HDL (Trójglicerydy/HDL) jako jeszcze innej metody wskazującej zaburzenia poziomu insuliny. Tu wskaźnik powinien wynosić poniżej 2. Im wyższy wskaźnik tym trudniejsza może być kontrola insuliny.

Żeby nauczyć się więcej o tym fascynującym wskaźniku kliknij na poniższy link:

Następna strona: Podstawowy plan odżywiania