logo

ARTYKUŁY
KONTAKT

E-MAIL

Skype adrbak: Skype 

DobraMetoda

Dołącz do nas! 

 

mercola

 

 

 

 

Witaj na pierwszym etapie planu odżywiania!

Uważam, że większości ludzi najłatwiej jest rozpocząć od poziomu dla początkujących. Jeśli jesteś zdrowy albo silnie zmotywowany do poprawienia stanu swojego zdrowia, możesz bezpośrednio zapoznać się z częścią dla zaawansowanych i średnio-zaawansowanych. Zalecam jednak przeczytać każdą cześć, ponieważ zalecenia raz wymienione nie są później powtarzane. Powody dla których doradzam ludziom rozpoczęcie od poziomu podstawowego są dwojakiego rodzaju:

Oczywiście są również ogólne zalecenia, niezależne od tego jaki poziom wybrałeś:

Słuchaj swojego ciała!

Jak już wspomniałem we wstępie, jest to jedna z najbardziej ważnych reguł w moich zaleceniach. Jeśli jakikolwiek rodzaj pożywienia, czy suplementów szkodzi ci w jakikolwiek sposób, natychmiast zaprzestań jego spożywania! Masz narzędzie do określenia, czy coś jest dobre dla ciebie, czy nie, więc używaj go.

Krok 1: Przynajmniej 1/3 tego, co zjadasz powinna być w stanie surowym.

Podczas gotowania cenne pierwiastki śladowe ulegają zniszczeniu, zmienia się ich skład chemiczny i postać. Regularne picie soku warzywnego z łatwością pozwoli ci osiągnąć cel jakim jest spożycie 1/3 surowego pożywienia w diecie.

Krok 2:  Jedz więcej warzyw.

Pozwól, że zaprezentujemy ci, co możesz i czego zdecydowanie powinieneś jeść więcej: warzyw. WSZYSTKIE warzywa poprawiają stan zdrowia. Pod warunkiem, że na któreś nie jesteś uczulony, nie powodują powstawania gazów lub problemów jelitowych. Zapoznaj się z moją  listą "zalecanych warzyw" , żeby dokonywać najzdrowszych wyborów.

Najlepiej gdybyś zjadał warzywa surowe, ale na początku możesz je podgotowywać lekko na parze.

Warzywa zawierają związki, które są naturalnymi czynnikami poprawiającymi zdrowie. Alkalizują również twój organizm, a większość z nas jest nazbyt zakwaszona. Dla większości ludzi o wiele bardziej korzystne jest zwiększenie ilości spożywanych warzyw niż dodatkowe zjadanie suplementów witaminowych. Zwykle potrzebujesz ogromnej liczby warzyw do zoptymalizowania swojego balansu pH  (kwasowość /zasadowość).

Prawie każdy odniesie korzyść z jedzenia tak dużej ilości warzyw jak tylko to możliwe przy równoczesnym wzięciu pod uwagę ograniczeń swojego typu metabolicznego, czy własnej unikalnej odrębności biochemicznej. Pamiętaj proszę, że jesteś indywidualnością i twoje ciało wie najlepiej i powie ci, co jest optymalną ilością dla ciebie. Eskimos nie może jeść tak dużo warzyw jak Indianin z Peru. Nie tylko czułby się kiepsko, ale prawdopodobnie pojawiłby się u niego drapieżny apetyt na słodycze i kto wie jakie jeszcze degeneracyjne procesy i brak równowagi emocjonalnej. 

Najlepszym sposobem na określenie ilości warzyw jakie potrzebuje twoje ciało jest odkrycie swojego metabolic type. Wszyscy potrzebujemy warzyw, żeby być zdrowi, ale ich ilość jest zdeterminowana przez to jakim jesteś typem metabolicznym. Znajduje się tam test dzięki któremu możesz określić jakim jesteś typem, który dokładnie został omówiony w mojej nowej książce Total Health Program. Typ węglowodanowy potrzebuje o wiele więcej warzyw w swojej diecie niż typ białkowy. Najłatwiejszym sposobem na zaspokojenie codziennych potrzeb jest regularne picie soku warzywnego.

Innymi słowy pozwól swojemu ciału powiadomić cię czy twój apetyt/smak rozwija się w dobrym kierunku w trakcie oceniania co jest dobre dla ciebie.

Krok 3: Niech twoje warzywa będą świeże.

Jeśli nie możesz dostać organicznych warzyw możesz moczyć nieorganiczne warzywa w miednicy pełnej wody z dodatkiem 0.5-1 szklanki octu przez 30 minut.

Następnie umieść je w torbie ściskając ją jak najbardziej, żeby zostało w niej jak najmniej powietrza, a potem szczelnie ją zamknij.  Torba powinna wyglądać jak opakowanie próżniowe.

To przedłuży dwukrotnie lub nawet trzykrotnie okres przechowywania warzyw.

Krok 4: Ograniczenie spożycia cukru jest czynnikiem decydującym.

Jedzenie rafinowanego cukru oslabia twój system immunologiczny i przyczynia się do nadmiernego wzrostu ilości drożdży. Puszka każdego niedietetycznego napoju zawiera 8 łyżeczek cukru. Cukier jest składnikiem większości płatków śniadaniowych. Unikaj większości słodzików (również syropu zbożowego, fruktozy, miodu, maltodekstryny, dekstrozy, melasy, mleka ryżowego i migdałowego, soku z białych winogron, słodzonych soków owocowych, syropu z brązowego ryżu, klonowego, daktylowego, trzcinowego, kukurydzianego, cukru z buraka i laktozy).

W razie wątpliwości co do składu danego produktu czytaj etykietę i zwracaj uwagę ile gramów węglowodanów jest wymienionych. Nawet jeśli węglowodany pochodzą z warzyw rosnących na powierzchni ziemi bądź świadom, że reprezentują cukry, które mogą zmienić poziom twojej insuliny.

Krok 5: Unikaj hipoglikemii (niedobór cukru)

Większość z nas je olbrzymie ilości zbóż i cukrów, które powodują, że w naszej krwi krąży olbrzymia ilość insuliny. Kiedy przestajesz jeść zboża twojemu ciału zabiera kilka dni przyzwyczajenie się do obniżonego poziomu insuliny. W międzyczasie nadal utrzymujący wysoki jej poziom wywołuje takie symptomy jak zawroty głowy, rozproszenie, bóle głowy i ogólne złe samopoczucie.

Jedzenie co dwie godziny przez pierwszych kilka dni wprowadzania zmian pozwoli ci uniknąć tych tymczasowych skutków ubocznych. Będziesz potrzebował trochę białka takiego jak jajka, kawałek kurczaka, indyka, ryby czy nasion wraz z jarzynami takimi jak seler, ogórek, czy też przyprawami np. czerwony pieprz. To ochroni cię przed hipoglikemią i unormuje poziom cukru.

Nawet po tym, jak twój organizm się przyzwyczai, rozsądne będzie jedzenie od 4 do 6  posiłków dziennie. Jak się okazało częstsze jedzenie normalizuje poziom cholesterolu. Pomoże to również nadnerczom  lepiej regulować poziom kortyzolu.

Wielu ludzi pyta o Nutrasweet (Aspartam). Ten sztuczny słodzik powinien być wyeliminowany. FDA (Food and Drug Administration) miała więcej informacji na temat szkodliwych reakcji na Nutrasweet niż na temat wszystkich innych produktów spożywczych i dodatków razem wziętych. U pewnych osób może on powodować katastrofalny konsekwencje. Jeśli jesteś zdrowy możesz używać sporadycznie kilku łyżeczek succanatu (słodzik). MSG (monosodium glutamate) również nie należy spożywać. [http://www.msgmyth.com/]

Przygotuj menu – Jeśli nie planujesz co będziesz jeść, planujesz jeść byle co.

Większość ludzi ma problemy z zastosowaniem tej reguły dopóki nie usiądzie raz w tygodniu (ja są wypoczęci, świeży i zrelaksowani) i nie zaplanuje każdego posiłku na cały nadchodzący tydzień. 

Dobrą zasadą dla tych co pracują jest przygotowanie posiłku z wyprzedzeniem. Na przykład zrób obiad na następny dzień zanim położysz się spać. Albo zdecyduj co będziesz jeść na kolację zanim wyjdziesz rano z domu. W ten sposób możesz przyjść do domu i sięgnąć do spiżarni lub lodówki i wyciągnąć to, co ci potrzebne. Gorąco doradzam takie postępowanie. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, że ci co tego nie robią z łatwością powrócą do swoich starych, bardziej wygodnych, ale mnie zdrowych nawyków.

Dziesięć przepisów

Wszystko co musisz zrobić to znaleźć co najmniej dziesięć przepisów na potrawy które lubisz. Tyle właśnie używa większość rodzin.  Musisz znaleźć dziesięć przepisów, żeby znaleźć jeden który będzie odpowiadał tobie i twojej rodzinie, ale to tak ma być, jest to część procesu. Niezbędna jest różnorodność. Nie obracaj się koło dwóch albo trzech rodzajów potraw, bo wypalisz się i zakończysz stosowanie programu. Różnorodność stanowi klucz do sukcesu.

Step 6: Naucz się odróżniać fizyczny głód od psychicznego.

Jeśli rozglądasz się za słodyczami lub zbożem z powodu problemów emocjonalnych, możesz rozważyć zastosowanie prostej i szybko działającej psychologicznej akupresury - EFT, żeby móc kontrolować psychiczny głód.

Wielu ludzi nie rozumie, że emocjonalne dobre samopoczucie jest niezbędne do fizycznego zdrowia. W rzeczywistości jeśli chodzi o stosowanie diety w celu schudnięcia, nie zajęcie się sprawami emocjonalnymi – nieważne czy małymi, czy poważnymi urazami z przeszłości – jest główną przyczyną tego, że większości ludzi, którzy tracą na wadze nie potrafią tego stanu utrzymać.

Nie odniesiesz sukcesu jeśli utrzymujesz negatywne myśli i uczucia na własny temat i w tym samym czasie podejmujesz kroki w celu poprawienia stanu swojego ciała.  To jak próba utrzymania samochodu w czystości podczas burzy piaskowej. Nastawienie umysłu na kanał "pozytywny" jest absolutnie niezbędne do osiągnięcia doskonałego zdrowia fizycznego.

Wielu ludzi pomija tę kwestię nie dlatego, że nie ma ona sensu, ale głównie dlatego, że medyczny establishment wbił im do głowy przekonanie, że oznacza to płacenie wielu tysięcy dolarów przez wiele miesięcy lub lat na tradycyjne, psychologiczne terapie.

Być może tradycyjne psychologiczne podejście czasami działa, ale jest lepsze rozwiązanie. Jest nim psychologiczna akupresura, prostszy, pewny i niedrogi sposób na wyeliminowanie negatywnych emocji oddzielających cię od pełnego i zdrowego życia. A EFT (Emotional Freedom Technique) jest najbardziej potężnym przedstawicielem tej metody.

EFT może ci pomóc:

Jeśli czujesz, że twoje uczucia lub twój obraz są twoimi największymi wrogami podczas stosowania tego (lub innego) programu poprawy zdrowia, zalecam przeczytanie darmowego podręcznika EFT i zastanowienie się nad wypróbowaniem tej metody na sobie. Możesz również nabyć moją serię o EFT na DVD lub VHS, które zawierają pogłębione omówienie i lekcje, jak również omówienie programu odżywiania. EFT jest łatwą do nauczenia się techniką, a z powodu jej wysokiej skuteczności w instalowaniu pozytywnych uczuć cieszy się rosnącą szybko popularnością.

Następna strona: Białka