logo

ARTYKUŁY
KONTAKT

E-MAIL

Skype adrbak: Skype 

DobraMetoda

Dołącz do nas! 

 

mercola

 

 

 

 

Lekcja 1: Upewnij się, że przyjmujesz wystarczającą ilość witaminy D.

Dla większości ludzi mleko jest obfitym źródłem witaminy D. Od kiedy przestałeś je pić i spożywać jego przetwory, upewnij się, że przyjmujesz wystarczającą ilość witaminy D z innych źródeł. Przeczytaj część poświęconą witaminie D, żebyś mógł być tego pewien.

Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach. Można ją znaleźć w pożywieniu, ale może wytworzyć się w ciele po ekspozycji na promienie ultrafioletowe. Główną funkcją witaminy D jest utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia i fosforu. Podczas słonecznych miesięcy otrzymujesz wystarczającą ilość, jeśli codziennie spędzasz jakiś okres czasu na powietrzu.

W czasie zimowych miesięcy najprawdopodobniej ilość witaminy D nie jest wystarczająca, jeśli przez większość czasu nie mieszkasz w miejscu słonecznym (jak np. południe U.S.A). W takim wypadku gorąco zalecam picie tranu, który jest bogaty w witaminę D i tłuszcze omega-3. Ponieważ olej z wątroby dorsza może mieć bardzo różną jakość, przebadałem wiele marek i oferuję na swojej stronie olej z oliwy dorsza o najwyższej jakości w dziale "Zalecane produkty". Istnieje możliwość przedawkowania witaminy D, więc unikaj zażywania jej, kiedy spędzasz dużo czasu na słońcu. Jeśli istnieje jakaś wątpliwość odnośnie dawki, zachęcam do przeprowadzenia badania sprawdzającego poziom witaminy D.

Lekcja 2: Rozważ dodatek w postaci witaminy E.

Chociaż przeważająca ilość ludzi zdaje się odnosić korzyść z witaminy E, z pewnością nie jest to prawda uniwersalna. Dla większości rozsądnym suplementem będzie około 400 j. ponieważ taka ilość obniża stopień utleniania tłuszczu. Jednak przeprowadzone ostatnio badania sugerują, że jeśli zjadasz dużą ilość warzyw, antyoksydanty zawarte w nich mogą stanowić taka samą, jeśli nie lepszą ochronę, niż witamina E.

Lekcja 3: Upewnij się, że przyjmujesz wystarczającą ilość wapnia.

Jeśli nie spożywasz żadnych produktów mlecznych, powinieneś rozważyć zażywanie suplementów z wapnem. Sok warzywny zawiera mnóstwo wapnia i jeśli pijesz go wraz z tranem, witamina D pomoże przyswoić ci taką ilość wapnia jakiej potrzebujesz. Jeśli nie możesz pić soków warzywnych, a tolerujesz owoce cytrusowe możesz stosować calcium citrate jako źródło wapnia. Jeśli jesteś białkowym typem metabolicznym wapń jest dla ciebie szczególnie ważnym elementem i jeśli nie jesz nabiału możesz regularnie stosować jego suplementy.

Lekcja 4: Dowiedz się o kwasie liponowym.

Zwykle nie zalecam stosowania suplementów, ale jestem przekonany, że antyoksydanty są istotne dla wielu z nas.

Klinicznie, kwas liponowy zdaje się być użytecznym suplementem w leczeniu żółtaczki typu C. Może być również stosowany w wypadku neuralgii u diabetyków, i są przesłanki świadczące, że może spowalniać proces starzenia przez zmniejszenie ilości wolnych rodników.

Szkoda, że nie byłem świadom ważności kwasu liponowego, kiedy poświęcałem się swojej poprzedniej pasji zdrowotnej - ćwiczeniom. Jestem pewien, że wyrządziłem sobie w latach 70-tych i 80-tych znaczącą krzywdę niektórymi intensywnymi ćwiczeniami i bieganiem. Nie przyjmowałem wtedy antyoksydantów, a co gorsza zjadałem mnóstwo pełnoziarnistego zboża i płatków owsianych, które podnosiły poziom insuliny. Podejrzewam, że miałbym pewnie dużo więcej włosów na głowie, gdybym rozpoznał dwojaką naturę intensywnych ćwiczeń. Mogą one stanowić potężny bodziec dla utrzymania dobrego zdrowia, ale można również ćwicząc przedobrzyć i przyspieszyć proces starzenia.

Rutynowo przed bieganiem zażywam witaminę C i kwas liponowy (100 mg). Ponieważ rozpuszczają się one w wodzie, powinny być przyjmowane w pobliżu okresu wykonywania ćwiczeń. Witaminę E, ponieważ jest rozpuszczalna w tłuszczu, można zażywać raz dziennie, a nawet raz w tygodniu. Pamiętaj, że przyjmuję te suplementy jako formę zabezpieczenia, ponieważ warzywa i czerwone mięso zawierają mnóstwo kwasu liponowego i innych składników odżywczych takich, jak np. karnityna, która jest szczególnie pomocna w spalaniu tłuszczy.

Superodżywka Living Fuel, również zawiera kwas lipoinowy i jest przydaje się jeśli nie ma możliwości picia warzywnych, np. podczas podróży.

Następna strona: styl życia