logo

ARTYKUŁY
KONTAKT

E-MAIL

Skype adrbak: Skype 

DobraMetoda

Dołącz do nas! 

 

mercola

 

 

 

 

Czy wiesz, że Twój mózg jest w około 60 procentach tłuszczem? Tłuszcz, który spożywasz ma silny wpływ na to, jak dobrze on funkcjonuje. Niektórzy antropolodzy, zajmujący się dietą ludzi w przeszłości, są przekonani, że mózg ludzki nie rozwinąłby się do obecnego stopnia, gdyby nie miał dostępu do wysokiego poziomu DHA (rodzaj tłuszczu), który występuje w rybach i mięsie dzikich zwierząt. Jedynie dwa pokolenia z wysokim poziomem tłuszczy omega-6 i niskim omega-3 wystarczą, żeby doprowadzić do głębokich zmian w rozmiarze mózgu i jego funkcjach.

Tłuszcze składają się z kwasów tłuszczowych przyczepionych do substancji zwanej glicerolem.  Ogrywają ważną rolę w organizmie, są niezbędne do budowy błony komórkowej, krzepnięcia krwi, przyswajania witamin, ochraniają ważne organy i chronią nas przed nazbyt wysoką lub niską temperaturą.

Lekcja 1: To co się liczy to rodzaj tłuszczu, a nie jego ilość.

Informacje na temat tłuszczy mogą wprowadzać w zakłopotanie. Kiedy idziesz do sklepu, stajesz w obliczu reklam, które mówią ci, że określony produkt ma niską zawartość tłuszczu, albo że jakiś inny produkt jest zrobiony z częściowo utwardzonego oleju. Żeby te opisy miały dla ciebie sens stworzyłem poniższą listę definicji:

Lekcja 2: Dowiedz się o tym, jak ważne są tłuszcze omega-3 i omega-6.

Tłuszcze Omega-3, DHA i  EPA, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Proporcje omega-6 do omega-3  w diecie Amerykanów wynoszą zazwyczaj 15:1,  a czasem nawet 25 - 50:1. Idealna proporcja to 1:1, tak odżywiali się nasi przodkowie. Definicja jest prosta: dla każdego omega-6, jaki zjadali, zjadali jeden omega-3. Ale większość Amerykanów zjada 15 omega-6 na jeden omega-3.

W błonach ścian komórkowych, tłuszcze omega-3 poprawiają reakcję na insulinę, oraz pracę neurotransmiterów i innych przekaźników. Pomagają również naprawić szkody w uszkodzonych komórkach. Z drugiej strony tłuszcze omega-6 przyczyniają się do insulinoodporności, powodują zmienność nastrojów, sztywność błon komórkowych, mają wpływ na proces uczenia się i naprawę komórek. Żeby uniknąć wysokiego poziomu tłuszczy omega-6, należy unikać wszystkich olejów z nasion. 

Ważne jest nie tylko świadome spożywanie tłuszczy omega-3, ale równie ważne jest obniżenie spożycia tłuszczy omega-6. Jeśli poziom tłuszczy omega-6 nie zostanie obniżony do dopuszczalnego poziomu, proporcja tłuszczy omega 6:3 nie będą niskie wystarczająco i nie doświadczysz wszystkich korzyści jakie niosą ze sobą tłuszcze omega-3 takich, jak ochrona przez chorobami serca, rakiem, wylewem, artretyzmem oraz innymi degeneracyjnymi chorobami.

Lekcja 3: Dowiedz się na temat korzyści ze spożywania oleju rybnego.

Często jestem pytany jaki jeszcze dodatek do diety, oprócz zwiększenia ilości wypijanej wody i jedzenia świeżych zielonych warzyw, zalecam najbardziej, żeby zwalczać i chronić przed chorobami oraz żyć dłużej. Moja odpowiedź jest prosta: olej rybny (ang).

Amerykanie spożywają niebezpiecznie małą ilość tłuszczy omega-3, tłuszczu niezbędnego dla dobrego zdrowia, który można znaleźć jedynie w oleju rybnym i kilku innych produktach. W tym samym czasie spożycie omega-6, innego tłuszczu, który można znaleźć w kukurydzy, soi, słoneczniku i innych olejach jest daleko za wysoka. Idealna proporcja omega-6 do omega-3 powinna być 1:1, ale typowa proporcja Amerykanów to od 5:1 do 50:1!

Jestem przekonany, że właśnie brak omega-3 w naszej diecie jest główną przyczyną leżąca u podłoża wielu chorób z jakimi borykają się Amerykanie, naszego krótszego życia w porównaniu do innych krajów "pierwszego świata" – Japonii i Grecji.

Korzyści z tłuszczu omega-3 zawartego w oleju rybnym i oleju z wątroby dorsza (tran):

Podczas gdy omega-3 może być również znaleziony w siemieniu lnianym, orzechach włoskich i paru innych produktach, to jej najbardziej cenną postać  -- zawierającą dwa kwasy tłuszczowe, DHA i EPA, niezbędne w ochronie i zwalczaniu zarówno fizycznych, jak i psychicznych chorób – można znaleźć jedynie w rybie.

Odradzam spożywanie jakiegokolwiek mięsa rybiego z jakiegokolwiek źródła, ponieważ rtęć i inne toksyny stają się powszechne wszędzie, ale doradzam regularne spożycie rybiego olejul/tranu, który został oczyszczony z wszystkich domieszek. Na tej stronie znajdziesz najlepszą znaną mi ofertę  oleju rybiego/tranu najwyższej jakości(ang)  – znajdziesz tam również informację o właściwym dawkowaniu. Natomiast różnicę między nimi znajdziesz na stronie o olejach rybnych (ang).

Lekcja 4: Jak się dowiedzieć, czy przyjmowana dawka oleju nie jest zbyt duża

Chociaż tran jest bogaty w witaminę D, a twój poziom witaminy D jest często zbyt niski w miesiącach zimowych, a prawidłowy w letnich (ponieważ słońce jest głównym źródłem witaminy D) pamiętaj: przyjmuj rybi olej podczas letnich miesięcy, a tran w czasie jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Jeśli mieszkasz w pobliżu lub na równiku, prawdopodobnie będziesz potrzebować jedynie rybiego oleju, ponieważ dawka witaminy D dzięki słońcu będzie wystarczająca. 

Dla większości z nas bezpieczna ilość tranu to jedna łyżeczka od herbaty na każde  11 – 18 kg wagi ciała podczas zimy, wczesnej wiosny i późnej jesieni.

Deficyt tłuszczów omega-3 może mieć związek z następującymi problemami:

 • Jasność umysłu po przebudzeniu
 • Depresja/dobre samopoczucie
 • Przybieranie na wadze
 • Łamliwe paznokcie
 • Alergie
 • Artretyzm
 • Jakość snu
 • Problemy z pamięcią
 • Suche włosy
 • Sucha skóra
 • Koncentracja
 • Zmęczenie

Jeśli jesteś chory przeciętna dawka oleju rybnego to jedna kapsułka (1,000 mg) w której znajduje się 300 mg  EPA/DHA na każde 5 kg wagi ciała.

Jedna łyżeczka od herbaty oleju rybnego odpowiada 3.5 kapsułkom. Trzy łyżeczki to jedna łyżka obiadowa. Zatem łyżka jest odpowiednikiem 10 kapsułek.

Ilość można zmniejszyć jeśli jesteś zdrowy albo mieszkasz w ciepłym klimacie z dużą ilością słońca.

Jeśli rozpoczniesz przyjmowanie oleju rybnego i zauważysz poprawę odnośnie jednego lub dwóch symptomów wymienionych wyżej, to jest bardzo dobry sygnał.

Jeśli po jakimś czasie zażywania oleju symptomy powrócą bez żadnej widocznej przyczyny, jest to wskazówka, że przyjmujesz go nazbyt dużo i powinieneś przerwać, żeby organizm miał czas na pozbycie się nadmiaru, a następnie rozpocząć ponowne przyjmowanie mniejszej ilości.

W przeciwieństwie do witamin i minerałów których przyjmowanie jest zwykle stosunkowo niezmienne, ilość niezbędnych tłuszczy zmienia się. Postępowanie zgodne z powyższymi wskazówkami pozwoli ci dostosować ilość tak, żeby móc w pełni wykorzystać korzyści jakie oferuje olej rybi.

Następna strona: Napoje