logo

ARTYKUŁY
KONTAKT

E-MAIL

Skype adrbak: Skype 

DobraMetoda

Dołącz do nas! 

 

mercola

 

 

 

 

Węglowodany zapewniają paliwo naszemu ciału w postaci glukozy, która jest cukrem. Są dwa rodzaje węglowodanów - proste i złożone. Proste są cukrami takim samymi jak te, które znajdujemy w słodyczach, owocach i domowych wypiekach. Złożone znajdują się w skrobi, znajdującej się w fasolach, orzechach, warzywach i całych ziarnach zbóż.

W październiku rząd podał do publicznej wiadomości raport, że 2/3 nas Amerykanów jest otyła bądź ma nadwagę. (W Polsce z roku na rok procent ludzi otyłych bądź z nadwagą wzrasta.) Ludzie, wgląda na to, że mamy epidemię! Jest to skutek jedzenia zbyt dużej ilości przetworzonej żywności i wiara w bajki o skuteczności niskokalorycznych diet.

Jeśli są to dla Ciebie nowe informacje, przeczytaj również jeden z najważniejszych artykułów na mojej stronie, Reduce Grains and Sugar to Lose Weight and Improve Health , który omawia powody dla których potrzebujesz radykalnie zmniejszyć ilość zbóż w swojej diecie.

Czego większość nie wie to to, że tak naprawdę nie potrzebujesz węglowodanów - nie są potrzebne do przeżycia. Jeśli nie zjadasz węglowodanów, jak to się dzieje u Eskimosów, będziesz tak długo zdrowy jak długo dostarczysz sobie wysokiej jakości białka, tłuszczu, wody i minerałów. Chociaż zarówno warzywa i zboża są węglowodanami, to zbóż powinno się unikać, natomiast warzywa należy zjadać. Nie doradzam całkowicie bezwęglowodanowej diety, ponieważ jestem przekonany, że wszyscy potrzebujemy warzyw do osiągnięcia doskonałego zdrowia.

Twoje ciało woli węglowodany zawarte w warzywach ponieważ wolniej zmieniają się w cukier i obniżają poziom insuliny. Z drugiej strony węglowodany zawarte w zbożu podnoszą poziom insuliny i przeszkadzają w spalaniu tłuszczu.

Lekcja 1: Sprawdź jaki masz poziom insuliny.

Ten krok wymusza wycieczkę do lekarza.

Test na poziom glukozy przeprowadzony na czczo jest bardzo użytecznym testem i w dodatku najtańszym z możliwych z testów robionych przez tradycyjną medycynę. Twój prawidłowy poziom glukozy powinien być około 87 mg/dL.

Kiedy poziom cukru wzrasta do ponad 100 bądź ostrożny, bo istnieje zagrożenie bycia w przyszłości cukrzykiem. Każdy wynik powyżej 100 sugeruje insulinoodporność i niezdolność do kontrolowania poziomu cukru.

Diagnoza o cukrzycy nie jest zazwyczaj stawiana dopóki poziom cukru nie przekroczy 126 mg/dL. Osobiście twierdzę, że wtedy już proces choroby jest nazbyt posunięty. Wynik ponad 100 zwykle może przewidzieć zagrożenie cukrzycą na 10 lat z wyprzedzeniem.

Dla zainteresowanych i chcących zdobyć motywację do unikania cukru proponuje przeczytanie mojego artykułu "108 Ways Sugar Can Ruin Your Health."

Lekcja 2: Zmniejsz, albo kompletnie wyeliminuj, wszystkie zboża, fasole i warzywa strączkowe w tej fazie; im wyższy twój poziom insuliny, tym bardziej konsekwentne powinno być wyeliminowanie zboża.

Zboża do wyeliminowania z jadłospisu:

 • Pszenica
 • Pszenica orkiszowa
 • Jęczmień
 • Amarantus
 • Proso
 • Owies
 • Ryż
 • Żyto
 • Quinoa
 • Teff
 • Ziemniaki (Mimo, że jest to warzywo są trawione jak zboża)
 • Kukurydza (często postrzegany jako warzywo, ale jest to zboże)

Wysoko przetworzone produkty nie są zalecane do spożycia, niezależnie od posiadanego poziomu insuliny. Są to m in.:

 • Chleby
 • Makarony
 • Płatki zbożowe
 • Obwarzanki
 • Frytki
 
 • Chipsy
 • Precle
 • Wafle
 • Naleśniki
 • Wypieki

Niejedzenie zbóż często powoduje utratę masy ciała. Jeśli nie chcesz tracić wagi możesz wprowadzić zboża do swojej diety, ale gorąco doradzam skontaktowanie się z lekarzem, który ma wiedzę i wykazuje zrozumienie biochemii tłuszczu i insuliny, żeby opracować twój indywidualny plan.

Jeśli chcesz jeść fasolę, mocz ją przed gotowaniem przez 48-72 godzin, płucząc ją co każde 12 godzin. Możesz ją potem gotować przez 8-12 godzin. Zastosowanie się do tego upewni Cię, że białko będzie łatwiej trawione. Dodatkowo zjadanie fasoli odpowiedniej dla własnej grupy krwi może być rozsądne. beans for your blood type .

Lekcja 3: Jedz najlepsze warzywa.

Zapamiętaj ważną zasadę: warzywa są generalnie dobre, ale nie wszystkie są tak samo dobre. Na przykład, zwiększenie spożycia sałaty jest na początek dobre, ale doradzałbym unikanie sałaty lodowej. Dlaczego? Ponieważ ma minimalną wartość odżywczą. Czerwona, zielona, włoska sałata i szpinak zawierają o wiele więcej składników odżywczych. Również to, żeby warzywa mają pochodzenie organiczne jest istotne. Jeśli jednak nie możesz kupić organicznych, to nieorganiczne są lepsze niż żadne! Uważaj z warzywami nieorganicznymi - myj je, obieraj i wydrążaj środek jeśli tylko to możliwe.

Moja lista zalecanych warzyw zwiera przewodnik po najwartościowszych warzywach i tych które należy ograniczyć ze względu na ich zawartość węglowodanów. Pamiętaj - im bardziej zielone warzywo, tym bardziej będzie odżywcze.

Na koniec, przynajmniej 1/3 zawartości twoich posiłków powinna składać się z surowej żywności, a warzywa są najbardziej oczywistym wyborem w osiągnięciu tego celu. Robienie soku warzywnego jest ważnym krokiem w później w fazie odżywiania, zachęcam do wprowadzenia tego już teraz, ponieważ jest to radosny i łatwy sposób na zjedzenie takiej ilości warzyw jakie twoje ciało potrzebuje.

Lekcja 4: Ogranicz spożycie substancji słodzących.

Najlepiej wykluczyć wszystkie substancje słodzące, ale na etapie początkowym następujące są dopuszczone do stosowania:

Możesz używać słodzików na tym etapie, ale nie stosuj Nutrasweet (aspartam). Może to mieć katastrofalne konsekwencje dla Twojego zdrowia.

Pomocne jest również unikanie substancji chemicznych takich jak MSG. Stosowanie słodzików u większości ludzi zwiększa zapotrzebowanie na jedzenie cukru, więc stosuj je z wielką ostrożnością. Bądź wrażliwy na zmiany zachodzące w twoim ciele, szczególnie jeśli zauważysz wzrost chęci spożycia cukru albo zbóż i rozważ wtedy całkowite zaprzestanie ich spożywania.

Następna strona: Tłuszcze