logo

ARTYKUŁY
KONTAKT

E-MAIL

Skype adrbak: Skype 

DobraMetoda

Dołącz do nas! 

 

mercola

 

 

 

 

Lekcja 1: Jedz jedynie warzywa o wysokiej jakości.

Na tym etapie doradzam, żeby wszystkie warzywa jakie zjadasz pochodziły z uprawy organicznej. Różnorodność organicznych warzyw zmniejszy niebezpieczeństwo związane ze spożyciem pestycydów. Dodatkowo mają one 2-5 razy większą zawartość składników odżywczych niż warzywa nieorganiczne. Większość ludzi zgodzi się również z opinią, że mają o wiele lepszy smak. Pamiętaj jednak, że niemalże każde warzywo nieorganiczne jest lepsze niż brak warzyw w ogóle.

Lekcja 2: Unikaj wszystkich produktów zbożowych.

Jestem przekonany, że następuje poprawa zdrowia w momencie kiedy przestaje się zjadać zboża. Dotyczy to również mąki durhamowej i semoliny z której jest robiona większość makaronów. Błonnik możesz uzyskać z warzyw, które są dużo zdrowszym wyborem. Kolejnymi produktami do wyeliminowania są:

Lekcja 3: Zacznij brać pod uwagę swój typ metaboliczny.

Celem etapu podstawowego jest unormowanie biochemii metabolicznej, a to wymaga zaspokojenia twoich specyficznych potrzeb odżywczych w unikalny i wszechstronny sposób. Skorygujesz wtedy brak równowagi za pomocą niewielkiej liczby mechanizmów regulacyjnych, które kierują przeważającą liczbą reakcji biochemicznych w twoim organizmie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, gorąco zachęcam do przeczytania książki Metabolic Typing gdzie szczegółowo wyjaśniono cały program.

Określenie typu metabolicznego to dynamiczny proces, coś dużo więcej niż proste przypisanie cię do szerokiej, ustalonej sztywno kategorii, która z grubsza określa twoje potrzeby odżywcze. Jest to dużo bardziej dokładna i elastyczna seria testów do samooceny, która umożliwia ci dokładne dopasowanie diety; tzn. będziesz wiedział jaki rodzaj produktów żywnościowych jest dobry dla twojego typu metabolicznego - nie będziesz musiał zgadywać!

Ponieważ określanie typu metabolicznego nie jest niczym niezmiennym, proces pozwala dostosować dietę do zachodzących zmian metabolicznych. Ważną rzeczą jest zdanie sobie sprawy z faktu, że twój typ metaboliczny nie jest niczym określonym na stałe.

Lekcja 4: Określ własny typ metaboliczny i przez co najmniej jeden tydzień całkowicie wyklucz z diety wszelkiego rodzaju cukry i zboża.

Większość z nas jest uzależniona od produktów zbożowych, więc najlepiej jeśli to zrobisz w momencie kiedy będziesz do tego gotowy. Stopniowe zmniejszanie zwykle nie sprawdza się w przypadku większości ludzi, ponieważ poziom insuliny będzie się zwiększał. To oznacza, że twoja chęć zjadania słodyczy i produktów zbożowych będzie duża i nie doświadczysz korzyści płynących z obniżonego poziomu insuliny.

Ważną rzeczą jest znormalizowanie poziomu insuliny tak, żebyś mógł usunąć zniekształcone sygnały jakie wysyłało ci twoje ciało przez wszystkie te lata. Kiedy nie jesz zbóż przez tydzień twoje ciało może powiedzieć ci, że potrzebujesz ich, ale większość ludzi odnosi korzyści pozostając bez nich przez jakiś czas. Będziesz wiedział. Twoje ciało powie ci to bardzo wyraźnie. Jeśli twój poziom energii podniesie się znacząco i znikną, albo zdecydowanie się zmniejszą kłopoty ze zdrowiem, jest to znak, że jesteś na dobrej drodze. Jeśli natomiast nie poczujesz się lepiej, będziesz mógł rozważyć ponowne wprowadzenie małej ilości zbóż do swojej diety.

Lekcja 5: Zmień sposób w jaki twoje ciało reaguje na słodycze

Jeśli masz nadwagę prawdopodobnie wyćwiczyłeś swój system hormonalny na bardzo silne reakcje na słodycze. W momencie kiedy cokolwiek słodkiego dotknie twoich ust twoje ciało natychmiast produkuje insulinę. Dzieje się to nawet wtedy, kiedy nie jest to potrzebne, np. kiedy stosujesz niskokaloryczne słodziki. Pawłow odkrył tę zasadę ponad 100 lat temu.

Karmił psy zawsze w momencie kiedy dzwonił dzwonek. Po pewnym czasie psy śliniły się obficie na sam dźwięk dzwonka, nawet nie widząc jedzenia i nie czując jego zapachu. Pawłow określił to ślinienie mianem odruchu warunkowego i nazwał proces, w którym psy nabywały go, warunkowaniem klasycznym.

Doświadczasz również takiego uwarunkowania. Wytworzyło się u ciebie połączenie między kubkami smakowymi i mózgiem, które powoduje, że twoje ciało wytwarza insulinę w momencie, kiedy zjadasz coś słodkiego, nawet jeśli nie jest to cukier czy zboże. Będzie to niweczyć skuteczność twoich wysiłków odchudzania, ponieważ będziesz nieustannie czuć chęć zjedzenia czegoś z cukrem lub zbożem.

Jest to po prostu kwestia reedukacji twoich kubków smakowych. Niezbędne jest niejedzenie żadnych słodyczy przez kilka tygodni; kiedy oczyścisz swoją słabość do produktów zbożowych, jedzenie będzie smakować lepiej niż kiedykolwiek. Możesz użyć tego jako okazji do odkrycia stosowania przypraw i produktów organicznych, ponieważ zwykle smakują o wiele lepiej, kiedy wyeliminujesz reakcję swojego ciała na cukier.

Następna strona: tłuszcze