logo

ARTYKUŁY
KONTAKT

 

Elaine

 

Powiązała zdrowie z dietą

wspomnienie pośmiertne zamieszczone w Toronto Star (31.10.2005)

napisane przez Catherine Dunphy

Stała się bohaterem dla tysiąca ludzi na całym świecie, autorem bestselleru "Przerwanie błędnego koła", książki która jako pierwsza powiązała zdrowie przewodu pokarmowego z dietą. Jako że po pierwsze i przede wszystkim była matką, która nie mogła pozwolić na to, żeby jej najmłodsze dziecko dłużej cierpiało. 

Elaine Gottschall zawsze mówi, że decydującym momentem była chwila, kiedy lekarz wycelował w nią palec - a była wtedy przeciętną żoną zajmującą się w domu dziećmi - i powiedział: "Po co ten płacz? Przecież to twoja zasługa".

 

Przez trzy lata chodziła ze swoją córką do każdego znanego specjalisty alergologa i psychiatry w Nowym Jorku, ale żaden z nich nie potrafił pomóc siedmiolatce, której tak bardzo dokuczał silny ból brzucha, że krwawiła przez cały dzień i majaczyła w nocy.

Gottschall poddała się i była bliska wyrażenia zgody na usunięcie okrężnicy, co oznaczało że jej córka będzie żyć z torebką na płyny przez resztę swojego życia, kiedy pojawiła się szansa w postaci spotkania z 92-letnim drem Sidney Valentine Haas.

"Była mamą. Musiała mnie wyleczyć" powiedziała córka - Judy Herod.

I tak zrobiła stosując dietę zaleconą przez dra Haasa. W przeciągu 10-ciu dni neurologiczne problemy ustąpiły, a po dwóch latach jelita zostały wyleczone. Gottschall znalazła swoje powołanie: było wielu ludzi, którzy cierpieli na Crohna, IBS, czy celiakię, którzy potrzebowali wiedzy na temat SCD. 

Ale najpierw musiała zrozumieć jak to działa. W wieku 47 lat Gottschall wróciła do szkoły, zdobyła stopień licencjata, a następnie magisterium z biologii, biochemii odżywiania i biologii komórek. Kontynuowała swoje badania aż do swojej śmierci, która nastąpiła w wieku 84 lat z powodu raka.

"Potrzebowała wiedzy" powiedział Herod, obecnie już 53-letni i wolny od symptomów choroby od czterech dekad. "I ciągle to odkrywała, ponieważ była zafascynowana powiązaniem między jelitami i mózgiem.

"Pragnęła również, jeśli nie akceptacji to przynajmniej uznania od świata medycznego, którego to nigdy nie otrzymała. Matki opowiadały jej historie o lekarzach, którzy odmawiali leczenia ich dzieci, jeśli będą stosować jej dietę, w której wystrzega się jedzenia mąki, cukru, złożonych węglowodanów, dodatków chemicznych i słodzików, a zaleca makaron z mąki migdałowej i robiony w domu jogurt.

"Społeczność lekarska trzymała się od tego z daleka" powiedział Herod. "Nie została przeprowadzona podwójnie ślepa próba. Cudownie, gdyby ją przeprowadzono. Nie uzyskała na to akceptacji i jest to porażka. Nie, żeby odczuwała potrzebę bycia chwaloną, ale wygląda na to, że musisz mieć chore dziecko, żeby dostrzec jak ważna jest ta informacja.

Jeśli środowisko medyczne nie przyjęło jej z otwartymi ramionami, to wszyscy inni owszem. Przynajmniej na to wygląda.

Od kiedy książka została opublikowana w 1987 (pod tytułem Jedzenie a reakcja jelit), zostało sprzedanych ponad milion kopii, wznawiano ja dziesięć razy i została przetłumaczona na siedem języków. Tysiące osób kontaktowało się z Gottschall, żeby powiedzieć jej, że ocaliła ich lub ich dzieci życie, włączając w to rodziców dzieci autystycznych.

"Naprawdę ocaliła mi życie. Nie ma przesady w tym stwierdzeniu", powiedziała Jodi Bager u której zdiagnozowano wrzodziejące zapalenie jelita grubego po urodzeniu drugiego syna w roku 2000. Powiedziała, że SCD była magicznym środkiem, który rok później wywrócił jej świat do góry nogami. W 2002 roku spotkała się w domu Gottschall, gdzie była ona organizatorem lunchu z okazji Dnia Matki.

"Dla Elain nie było przepaści między pokoleniami" powiedziała. "Byłą ekscytującą, odważną, bardzo zabawną kobietą.

"Bager, współautor książki kucharskiej "The Grain-Free Gourmet" prowadzi obecnie firmę J. Gourmet, która prowadzi wysyłkę wypieków SCD na terenie Kanady i USA. "Dzięki Elain jestem zdrowa, prowadzę interes i cudowną przyjaźń od 12 lat" mówi Lucy Rossett z Bellingham w stanie Washington, która prowadzi Kuchnie Lucy, sprzedaje opartą na SCD książkę kucharską, mąkę migdałową i jogurtownice.

Rossett cierpiała na wrzodziejące zapalenie jelita grubego przez 13 lat, kiedy zobaczyła wywiad z Gottschall przeprowadzony w telewizji Vancouver.

"Spróbowałam tej diety i - bum! - ona zmieniła moje życie, bo nagle wszystko zaczęło działać tak jak powinno" powiedziała.

Stały się bliskimi przyjaciółkami z Gottschall, spędzały razem święta i podróżowały po Kanadzie i USA gdzie Gottschall była szczęśliwa przemawiając do grup nieważne czy złożonych z pięciu, czy 500 osób. .

"Widziałam płaczących ludzi przychodzących do Elaine, żeby jej podziękować" powiedziała Rossett.

Miało to miejsce na konferencji DAN - Pokonaj Autyzm Teraz (ang. Defeat Autism Now) w Waszyngtonie, w maju 2004 roku, gdzie Gottschall zostałą przedstawiona dwóm tysiącom rodziców i fachowcom, jako wybawca.

"Elaine byłą dla nas jak ikona, gwiazda rokowa" powiedziała Laurie Mawlam, matka autystycznego syna, który "stracił orzeczenie o autyzmie" po zmianie diety. "Zawładnęła tym pokazem".

Gottschall, z domu Elaine Reichbaum, wychowywała się w biednej rodzinie, która przeniosła się z Pittsburga do Brooklinu, a potem do Baltimore i z powrotem w daremnej próbie przetrwania depresji ekonomicznej. Jakiekolwiek marzenie o pójściu na uniwersytet umarło w momencie kiedy zmarła jej niepełnosprawna matka Jenny i Elain musiała przenieść się do krewnych mieszkających w Brooklinie i podjąć pracę jako sekretarka.

Spotkała swojego męża, Herba Gottschall, kiedy oboje pracowali nad projektem Manhattan, programem nuklearnym prowadzonym przez USA. 

Jego praca jako inżyniera chemii zaprowadziła ich rodzinę później do Kanady, gdzie osiedlili na farmie, niedaleko Exeter. To właśnie Herb zachęcił żonę do powrotu do szkoły i ukończenia nauki na uniwersytecie Western Ontario i to on stworzył  wydawnictwo Kirkton Press, żeby opublikować jej książkę.

"Rozumiał, że istniała konieczność rozpowszechnienia informacji" powiedziała ich córka. 

Ale książka nie sprzedała się nawet w tysiącu egzemplarzy, kiedy Gottschall została zaproszona do telewizyjnego show Dini Petty, żeby o niej mówić.

Petty twierdzi, że jej producent przeczytał książkę, zadzwonił do Gottschall i "zakochał się w niej". Trzykrotnie pojawiła się w show.

"Jej córka zawsze mówi, że była światłem dla swojej matki, którego ta nie potrafiła znaleźć" mówiła Petty przemawiając na pogrzebie Gottschall. "Jestem pewna, że show Dini Petty nie tyle otworzył drzwi dla Elaine, co została przez nie wypchnięta na międzynarodową scenę i to się nie skończyło".

Catherine Dunphy jest osiągalna pod mailem cdunphy@thestar.ca