logo

ARTYKUŁY
KONTAKT

 

Elaine

Elaine Gottschall jest biochemikiem specjalizującym się w studiach nad wpływem pożywienia na ludzkie ciało. Uzyskała licencjat w 1973 roku po ukończeniu Magna Cum Laude w Montclair State College, Montclair, (New Jersey) a następnie ukończyła studia uzupełniające na Uniwersytecie stanowym w Jersey, New Brunswick, New Jersey.

Niektórzy postrzegają SCD (SZCZEGÓLNA DIETA WĘGLOWODANOWA) jako nieprofesjonalną, ponieważ nie używa się w niej leków i operacji, ale badania dowodzą, że SCD zajmuje się bezpośrednią przyczyną wielu chorób zamiast, jak to zazwyczaj bywa, maskować symptomy przy pomocy leków i/lub operacji.

Elaine promowała przez większość swego życia leczenie chorób, które dotykają ludzi na całym świecie, dietą. Jej książka została przetłumaczona na wiele języków. Żyje w Ontario. Jej numer faxu to (905) 349-3420, codziennie osobiście odpowiada na pytania dotyczące SCD na liście dyskusyjnej Healing Crow. Można też odwiedzić jej nową stronę internetową: www.breakingtheviciouscycle.info

BIOGRAFIA - ELAINE GOTTSCHALL

Przez ostatnie 30 lat Elaine Gottschall specjalizowała się w biochemii i biologii komórkowej w ramach studiów nad wpływem diety na organizm ludzki. Dziesięć z tych lat spędziła na różnych uniwersytetach, z których pierwszym był Montclair State College w Montclair, New Jersey, gdzie zdobyła licencjat w 1973 roku po ukończeniu Magna Cum Laude, a następny rok w oddziale Graduate Studies w Nutrition at Rutgers na The State University of New Jersey, New Brunswick, New Jersey.

W 1975 roku została członkiem sekcji do badań nad komórkami przy University of Western Ontario's Zoology i poświęciła cztery lata na dociekania nad skutkami, jakie wywierają różne cukry na przewód pokarmowy. Magisterium uzyskała w 1979 roku. Wyniki jej pracy zostały opublikowane w czasopiśmie Acta Anatomica 123: 178 (1985). W następnym roku Elaine pracowała na oddziale Anatomii University of Western Ontario śledząc zmiany chorobowe pojawiające się na ścianach jelit osób cierpiących na stany zapalne przewodu pokarmowego.

Obecnie Elaine jest popularnym wykładowcą udzielającym prelekcji na temat biologii człowieka i związanego z nią żywienia na różnych seminariach i konferencjach w USA i w Wielkiej Brytanii oraz aktywnym członkiem różnych list i grup dyskusyjnych w Internecie, których tematy są związane ze prawidłowym przyswajaniem. 

W swojej praktyce spotkała wielu chorych na owrzodzenie jelita grubego, chorobę Crohna, zapalenie przewodu pokarmowego, zespół nadwrażliwego jelita, chroniczną biegunkę, autyzm i celiakię, którzy po zastosowaniu SCD pozbyli się swojej dolegliwości .

Ostanie zajęta jest pracą w Ottawie w Kanadzie, gdzie dzieli się z przedstawicielami rządu informacjami na temat korzyści, jakie odnoszą głodujący ludzie z używania miodu oraz spotyka się z kanadyjskimi producentami jajek na corocznym spotkaniu w Toronto, gdzie wygłasza odczyt na temat roli cholesterolu we wszystkich aspektach ludzkiej biologii.

Elaine mieszka w Baltimore, Ontario i ma dwie dorosłe córki. Pracuje w tej chwili nad nową książką, która będzie stanowić przegląd naukowych badań nad związkiem między zaburzeniami wchłaniania, zachowaniem i neurologicznymi problemami, oraz innymi chorobami autoimmunologicznymi. Wielu ludziom z tymi problemami pomogła SZCZEGÓLNA DIETA WĘGLOWODANOWA .

Wraz z Elaine i jej córką czcimy pamięć dra Haasa, który zajmuje bardzo szczególne miejsce w sercu każdego z nas, którzy stosujemy SCD. Wspominamy go każdego 14 lutego na Walentynki! Był naprawdę wyjątkowy.

Wszystko zaczęło się wraz z dzieckiem

Bycie matką jest rzadko łatwe. My matki heroicznie poświęcamy się dla dobra naszych dzieci. W tej determinacji, żeby sprostać wyzwaniu, czasami sięgamy poza nasze najśmielsze oczekiwania odkrywamy ukryte talenty, które przynoszą błogosławieństwo innym w sposób, którego nie nikt nie potrafiłby sobie wyobrazić. Chociaż wyruszamy, żeby ocalić dziecko, to w trakcie całego tego procesu odkrywamy, że zmieniamy świat.

Młoda Elaine Gottschall nie żywiła wielkich pretensji do zmieniania świata. Około 1950 roku mieszkała ze swoim mężem i dwoma małymi córkami na przedmieściach New Jersey i postrzegała siebie jako przeciętną amerykańską gospodynię domową. Wypełniała swoją rolę żony i matki zadowolona z prowadzenia cichego, przeciętnego życia rodzinnego.

Wtedy nieszczęście nadeszło. Ich czteroletnia córka Judy straszliwie zachorowała. Ze zdiagnozowanym owrzodzeniem jelita grubego, odczuwała ostry, chroniczny ból, który nie reagował na standardowe próby leczenia. Pomimo gorączkowych wysiłków znalezienia przez Elaine czegoś, czegokolwiek, co Judy system mógłby tolerować, żaden rodzaj żywności nie był przez nią przyswajany, a zamiast tego, prawie całkowicie niewchłonięty, był gwałtownie wydalany na zewnątrz. W dodatku lekarz upierał się przy twierdzeniu, że pożywienie nie ma nic wspólnego z jej chorobą. Kiedy choroba i niedożywienie sięgnęło granic, dziewczynka przestała rosnąć, a jej sen był nieustannie zakłócany przez budzące przerażenie okresy majaczenia. Sfrustrowany przez ponoszone niepowodzenia po zastosowaniu kolejnych leków mających powstrzymać nieubłagany postęp choroby, doktor Judy postawił Elaine i Herbowi ultimatum; albo wyrażą zgodę na operację usunięcia córce okrężnicy i zamocowania zewnętrznego pojemnika na ekskrementy, albo niech patrzą na dalsze postępujące wycieńczenie, a nawet śmierć.

Przezwyciężając bezsilność i rozpacz Elaine stłumiła wtedy szloch. Niewiarygodne, zamiast próby przyniesienia ulgi udręczonej matce, lekarz wycelował w nią oskarżycielskim palcem  i oświadczył "Po co ten płacz? Przecież to twoja zasługa!" To upokarzające zdarzenie pozostawiło trwałe blizny, ale ono właśnie stało się przełomowym momentem w życiu Elaine Gottschall.

Odmawiając zaakceptowania opinii lekarskiej Elaine i Herb z desperacją zasięgali informacji u kolejnych specjalistów z nadzieją znalezienia tego jednego, który dałby im choć iskrę nadziei i reprezentował inne podejście do problemu. Niestety, gdziekolwiek się udali stawiano im to samo ultimatum: jeśli standardowy zestaw leków nie może utrzymać symptomów pod kontrolą, operacja jest jedyną alternatywą. (powtarzano to pomimo faktu że choroba przede wszystkim obejmowała organy zajmujące się trawieniem i wchłanianiem i utrzymywano, że rodzaj pożywienia zjadanego przez Judy jest nieistotny). W chwili, kiedy właściwie mieli poddać się losowi, pojawiła się nowa możliwość - dwóch przyjaciół dało Elaine dane do 92-letniego lekarza Sidney V. Haasa w Nowym Yorku. Dr Haas w trakcie długiej, wybitnej kariery rozwinął system leczenia na bazie diety i napisał podręcznik, który można było znaleźć w prawie każdej medycznej bibliotece na świecie. Jednakże jego koledzy  nie posiadający wykształcenia w dziedzinie dietetyki i pomniejszający jej znaczenie w utrzymaniu zdrowia, zaniechali jego pracy w gonitwie za nowymi rodzajami tych samych standardowych leków i coraz bardziej złożonych operacji chirurgicznych. Chociaż Herb nie mógł znieść, że Judy znowu będzie zmuszona przechodzić chociażby jedną jeszcze bolesną procedurę diagnostyczną, a ich lekarz wyśmiewał dra Haasa i jego metody, jako przestarzałe relikty minionej epoki - Elaine była zdecydowana wysłuchać, co ten miły lekarz miał do powiedzenia.

Po uważnym zbadaniu Judy, dr Haas zapytał zwyczajnie: "Co to dziecko jadło do tej pory?" Żaden z lekarzy nie zadał dotychczas nigdy takiego pytania. Następnie pouczył Elaine w jaki sposób zastosować jego proste wskazania dietetyczne. W przeciągu dziesięciu dni od rozpoczęcia wprowadzania wskazań w życie, neurologiczne problemy dziecka zmniejszyły się. W przeciągu kilku miesięcy  kłopoty związane z trawieniem zaczęły się wycofywać i dziewczynka zaczęła znowu rosnąć nadrabiając stracony czas. W przeciągu dwóch lat była wolna od symptomów choroby. Do tego czasu dr Haas zmarł. Elaine obawiała się, że chociaż ktoś może robił coś mającego na celu dbanie o jego spuściznę, to jego proste, ale skuteczne lekarstwo na dolegliwości trawienne umrze wraz z nim, pozbawiając innych pacjentów szansy powstrzymania niepotrzebnego cierpienia i odzyskania zdrowia. Odwiedziła zatem medyczną bibliotekę i przeglądając czasopisma odkryła wkrótce, że podejście dra Haasa było wsparte solidnymi naukowymi dowodami. Po naciskiem Herba, który nalegał "zorientuj co się tu dzieje", przekroczyła progi akademii i laboratorium w wieku 47 lat i uzyskała stopień naukowy z biologii, biochemii żywienia i biologii komórkowej.

Podczas kiedy lata badań mijały, Elaine zaczęła doświadczać przykrego uczucia rozczarowania napędzanego po części przez jej kolegów naukowców, którzy nie dzielili jej zainteresowania zbieraniem wszystkich dowodów na oddziaływanie pożywienia na zdrowie jelit w praktyce klinicznej. Straciła nadzieję na to, że cała jej ciężka praca kiedykolwiek będzie miała zastosowanie w pomocy naprawę potrzebującym, cierpiącym ludziom, tym, którym lekarze mogą nigdy nie zaproponować rozwiązania dra Haasa. Elaine była niebezpiecznie blisko poddania się, ale Herb powstrzymał ją, że przed tym. Przekonał ją, że jedynym sposobem na przekazanie wiadomości dra Haasa tym, którzy jej najbardziej potrzebowali, będzie rozpoczęcie prywatnej praktyki, a nawet wydanie książki, co uczyni wiedzę dostępną dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują.

...i tak właśnie narodziła się książka "Przerwanie zamkniętego koła: poprzez dietę do zdrowych jelit"

Książka "Przerwanie zamkniętego koła" została przetłumaczona na kilka języków, i czekają ją następne tłumaczenia. Elaine jest dostępna i służy pomocą ludziom, którzy nie potrafią znaleźć odpowiedzi na swoje pytania bezpośrednio w książce, na stronie internetowej lub różnych listach dyskusyjnych. Towarzyszy wielu ludziom cierpiącym (lub opiekującym się bliskimi, którzy cierpią) na chorobę Crohna, owrzodzenie jelita grubego, IBS, celiakię, zapalenia jelit, autyzm i torbiele (cystic fibrosis) oraz inne dolegliwości mające swoje źródło w układzie pokarmowym. Bezinteresownie poświęca wiele swojego czasu, nie pobierając za to żadnych opłat, żeby pomóc, odpowiadając na wiele pytań, lub zastanawiając się nad nowymi. Udzielając porad, zachęcając, dzieląc radości i "matkując" swojej wielkiej "powiększonej rodzinie" entuzjastów zdrowych jelit. A jest to bardzo różnorodna rodzina w skład której wchodzą bardzo różni ludzie, prawie każdej narodowości i religii.

To jest wielka podróż Elaine Gottschall. Przenigdy w jej najśmielszych marzeniach nie mogła przewidzieć, że tyle istnień ludzkich zostanie wzbogaconych jej wiedzą i bezinteresownym oddaniem. W sposób dosłowny zmienia świat, a wszystko to zaczęło się od dziecka.

 

Originally from the BTVC site