logo

ARTYKUŁY
KONTAKT

E-MAIL

Skype: Skype 

Jeśli byś robił listę tego, co wywarło na Ciebie wpływ i ukształtowało Cię takim jakim obecnie jesteś, oto co musi być na szczycie tej listy: ludzie oraz myśli, o których zdecydowałeś, że zaprosisz do swojego życia. Chciałbym się podzielić z tobą bardzo ważnym ostrzeżeniem, którego udzielił mi mr. Shoaff na początku mojej drogi. Powiedział "nigdy nie lekceważ potęgi wpływu". Rzeczywiście wpływ tych, którzy nas otaczają jest bardzo silny! Wielokrotnie nawet nie uświadamiamy sobie, że znajdowaliśmy się pod czyimś silnym wpływem, ponieważ był on rozciągnięty w czasie.

Wpływ znajomych jest bardzo silny ponieważ jest subtelny. Jeśli znajdujesz się w otoczeniu ludzi, którzy wydają większość swoich pieniędzy, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ty również wydasz większość swoich funduszy. Jeśli otaczasz się fanami piłki nożnej, którzy chodzą częściej na mecze niż koncerty, prawdopodobnie będziesz robił to, co oni. Jeśli otaczasz się ludźmi którzy nie czytają, nie będziesz czytał. Oczywiście inni mogą nam dawać od czasu do czasu kuksańca aż wreszcie zadamy sobie pytanie 'jak to się stało, że znalazłem się tutaj?' Powinniśmy uważnie badać subtelne wpływy jeśli chcemy, żeby nasze życie zmieniało się tak, jak tego pragniemy.

W odniesieniu do tego ważnego punktu pozwólcie, że podam wam trzy kluczowe pytania, które należy sobie zadać. Mogą pomóc w lepszej analizie obecnych waszych relacji z ludźmi.

Oto pierwsze pytanie: "kim się otaczam?" Sporządź mentalny spis osób z którymi najczęściej wchodzisz w relacje. Musisz ocenić każdego, kto jest w stanie w jakikolwiek sposób wywrzeć na ciebie wpływ.

Drugie pytanie: "co te relacje mi dają?" To jedno z ważniejszych pytań. Co one mi dają? Czego dzięki nim słucham? Co dzięki nim czytam? Gdzie dzięki nim chodzę? O czym dzięki nim myślę? O czym dzięki nim rozmawiam? Jak się dzięki nim czuję? Co dzięki nim mówię? Musisz przeprowadzić poważne badania dotyczące tego, jaki wpływ wywierają na ciebie inni, zarówno negatywny, jak i pozytywny.

Ostatnie pytanie: "czy to jest dobre?" Może każdy z kim obecnie tworzysz relacje ma pozytywny, energetyzujący wpływ. A może znajdzie się kilka zgniłych owoców. Proponuję, żebyś wszystkim przyjrzał się dokładnie i bezstronnie. Wszystko jest warte ponownego przyjrzenia się, szczególnie gdy w grę wchodzi siła wpływu. Zawsze gdzieś dojdziesz, ale tylko jeden rodzaj wpływu zabierze cię w kierunku w którym chcesz podążać.

Bardzo łatwo zbagatelizować rzeczy, które wywierają wpływ na nasze życie. Możesz powiedzieć "mieszkam tutaj, ale nie sądzę, żeby to miało znaczenie. Otaczam się tymi ludźmi, ale nie sądzę, żeby mi to szkodziło". Spójrz jednak na to inaczej. Pamiętaj - wszystko ma znaczenie! Oczywiście pewne rzeczy bardziej niż inne, ale nie zmienia to faktu, że te mniej ważne też jakieś mają. Musisz nieustannie sprawdzać, by odkryć czy twoje związki na skali wychylają się w kierunku plusa, czy minusa. Ignorowanie nigdy nie jest najlepszą polityką. Jest nią odkrywanie.

Być może znana ci jest historia o małym ptaszku. Zasłonił skrzydłami oczy i płakał. Sowa zapytała go 'płaczesz?' 'Tak' odpowiedział mały ptaszek i odsłonił oko. 'Ach tak, rozumiem' powiedziała sowa 'Płaczesz ponieważ duży ptak wydziobał ci oko'. A mały ptaszek odpowiedział na to 'Nie, nie płaczę z tego powodu, że duży ptak wydziobał mi oko. Płaczę, ponieważ pozwoliłem mu na to.'

Łatwo pozwolić, by różne wpływy kształtowały nasze życie, nasze relacje z innymi, by determinowały kierunek w którym podążamy. Łatwo pozwolić by codzienne obowiązki przytłaczały nas i pozwolić się ponieść fali. Pytanie brzmi, czy to pozwoli nam stać się takimi, jakimi chcemy się stać?

Oto trzy sposoby na odseparowanie się od negatywnych relacji, które powstrzymują cię przed ruszeniem do przodu.

1) Oddzielenie się. Nie jest to ani łatwa decyzja. ani coś co samo przychodzi, ale w niektórych wypadkach jest konieczne. To ty musisz tu podjąć decyzję. Możesz zdecydować, że pozwolisz, żeby jedynie niektóre rzeczy przestały wywierać na ciebie negatywny wpływ. Może to być wybór, który zaważy na jakości twojego życia.

2) Ograniczenie. Spędzaj większą część czasu z tymi osobami i rzeczami, które mają na ciebie duży wpływ. Małą ilość czasu poświęcaj na rzeczy i ludzi, którzy mają na ciebie nikły wpływ. Łatwo jest postępować dokładnie odwrotnie, ale nie wpadnij w tę pułapkę. Przyjrzyj się swoim wartościom i priorytetom. Mamy bardzo mało czasu do dyspozycji. Czy nie byłoby sensowne inwestować go mądrze?

3) Poszerz swoje kontakty. Na tym skoncentruj się najbardziej. Znajdź inne osoby odnoszące sukces z którymi możesz spędzać czas. Zaproś ich na obiad, spytaj jak osiągnęli tak wiele albo co sprawiło, że odnieśli sukces. Nie chodzi jedynie o sukces finansowy, to może być ktoś od kogo chcesz się nauczyć, jak stworzyć udane małżeństwo, być lepszym rodzicem, być zdrowszym albo być silniejszym duchowo.

Określa się to mianem celowych relacji - bycie w pobliżu właściwych ludzi poprzez rozszerzanie kręgu wpływu. Kiedy to robisz w naturalny sposób ograniczasz relacje, które hamują twój postęp. Wypróbuj tę metodę i sam oceń.

Życzę sukcesu

Jim Rohn

żródło www.JimRohn.com